„Podejmowanie decyzji w operacyjnym leczeniu złamań” („Rationale of Operative Fracture Care”) jest książką, która w swych założeniach ma pokazać chirurgowi, jak zdefiniować problem/problemy związane z danym urazem i jakie kroki prowadzą do logicznego i prawidłowego ich rozwiązania. Nie jest to książka poświęcona technikom operacyjnym.
Po raz pierwszy książka ta została wydana w 1987 r. i od tej pory cieszy się niezwykłą popularnością. Wielu chirurgów potwierdziło jej wielką przydatność, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w środku nocy przychodziło im zmierzyć się z trudnym problemem. Jest ona napisana przez praktykujących chirurgów dla chirurgów. Wyjaśnia w prosty sposób logiczny postęp w rozwiązywaniu problemów wraz z powodami, dla których podejmuje się dane leczenie. Identyfikuje ona problem, a następnie logicznie wskazuje różne sposoby jego rozwiązania. Następnie wskazuje, która opcja jest z technicznego punku widzenia optymalna i doprowadzi do najlepszych dla pacjenta wyników leczenia. Końcowy etap stanowi wybranie najdogodniejszej z dostępnych chirurgowi technik oraz najlepszego implantu. Książka jasno wskazuje powody podejmowania tych decyzji.
Trzecia edycja ukazała się w 2005 r. Była rozbudowana i obejmowała postęp w nowych technologiach, jak na przykład płytki blokowane ze stabilnością kątową i chirurgia minimalnie inwazyjna, oraz jak te nowości, łącząc się ze sobą, tworzą nowe rozwiązania poprawiające możliwości leczenia, zwłaszcza u pacjentów z osteoporotyczną kością.
Polskie wydanie książki nie jest tylko tłumaczeniem. Jest de facto czwartą jej edycją, gdyż wszystkie rozdziały zostały nie tylko przetłumaczone, a następnie sprawdzone i opracowane z lingwistycznym mistrzostwem przez dra Jarosława Brudnickiego, ale również w wyniku współpracy dra Brudnickiego i dra Schatzkera zaopatrzone w addendum – rodzaj suplementu, w którym starannie omawia się nowe zasady, nowe odkrycia, techniki i inne nowości. Ponadto, co jest równie istotne, pisane z perspektywy ostatniego dziesięciolecia suplementy do każdego rozdziału, obiektywnie oceniają korzyści i niedostatki systemu płytek blokowanych i chirurgii minimalnie inwazyjnej. W chwili wprowadzenia techniki te wydawały się oferować ostateczne rozwiązania mechaniczne i biologiczne. Choć niewątpliwie ich wprowadzenie znacznie poprawiło wyniki leczenia, to jednak nadal stajemy w obliczu wyzwań w postaci osteoporozy i złamań okołoprotezowych.
Tłumaczenie, wydanie i przygotowanie aktualizacji w formie suplementu do każdego rozdziału, jest projektem wspieranym przez Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Ponieważ objętość książki zwiększyła się, ukaże się ona w dwóch tomach. Tom 1 obejmuje ogólne zasady oraz złamania kończyny górnej kręgosłupa. Tom 2 obejmie złamania miednicy, panewki stawu biodrowego oraz złamania kończyny dolnej i stopy.
dr Joseph Schatzker
Toronto, Kanada, wrzesień 2015