Pierwsza część monografii przedstawiającej najczęstsze interakcje leków w wybranych obszarach medycyny, przeznaczona dla wszystkich lekarzy - zarówno specjalistów,jak i Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Z problemem interakcji lekowych spotykają się bowiem wszyscy lekarze na różnych poziomach pracy w ochronie zdrowia, lecząc pacjentów z wielochorobowością i polipragmazją, zagrożonych ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych związanych z interakcjami lekowymi. Zawartość merytoryczna książki powstała w oparciu o doświadczenia kliniczne autorów, oraz rejestry powikłań farmakoterapii, prowadzone przez Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych DziałańLeków w Krakowie. Autorzy zebrali najczęściej występujące interakcje, z podziałem na mechanizmy ich powstawania, uwzględniając choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, choroby układu pokarmowego, wirusowe zakażenia wątroby typu C czy łagodny przerost gruczołu krokowego.
Omówiono także interakcje analgetyków i leków przeciwhistaminowych oraz leków stosowanych w psychiatrii. Osobny rozdział poświęcono różnym aspektom interakcji leków u pacjenta hospitalizowanego w oddziale intensywnej terapii.
Publikacja porusza też ważny wątek stosowania leków i suplementów diety zawierających wyciągi roślinne w kontekście interakcji. Jeden rozdział został poświęcony interakcjom leków i sprawności psychofizycznej prowadzących pojazdy mechaniczne. Nie pominięto także kwestii prawnych związanych z odpowiedzialnością lekarza w temacie interakcji.
- Autorzy: Woroń Jarosław, Siwek Marcin
- Wydawca: PZWL
- Oprawa: Miękka
- Format: 16.5x23.5cm
- Objętość: 220
- Rok wydania: 2024
- ISBN: 9788301240042