-
Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego
Wysyłka w ciągu | 2 - 5 dni roboczych |
Cena przesyłki | 12 |
Dostępność | Mało 5 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 9788366984509 |
EAN | 9788366984509 |
Ta kompleksowa publikacja przeznaczona dla ratowników medycznych, lekarzy, ratowników KPP oraz pielęgniarek, stanowi niezastąpiony przewodnik, który krok po kroku wprowadzi Państwa w tajniki udrożniania dróg oddechowych.
W pracy ratownika medycznego niezwykle istotnym aspektem jest umiejętność skutecznego utrzymania drożności dróg oddechowych. W sytuacjach nagłych, w których sekundy są kluczowe dla przeżycia pacjenta, szybkie i precyzyjne działanie ratownika może mieć decydujący wpływ na skuteczność intubacji.
Wiele osób może uważać, że na temat dróg oddechowych i ich udrożniania napisano już wszystko. Jednak zmiany, ewolucja sprzętu, nowe metody, procedury i schematy wymagają ciągłego rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Dzięki tej publikacji uporządkują Państwo swoją wiedzę na temat dróg oddechowych.
Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów, które systematycznie wprowadzą Państwa w tematykę dróg oddechowych i ich udrożniania. Rozdział pierwszy stanowi wprowadzenie w prawne aspekty udrożniania dróg oddechowych, natomiast w drugim omawiane są podstawowe zagadnienia związane z anatomią i fizjologią układu oddechowego. Poznanie struktury i funkcji dróg oddechowych jest kluczowe dla zrozumienia późniejszych metod udrożniania.
Następne rozdziały skupiają się na praktycznych aspektach udrożniania dróg oddechowych. Zaprezentowane metody zostały dokładnie opisane i zilustrowane setkami zdjęć, które pokazują każdy krok w sposób szczegółowy. Dzięki temu ratownicy medyczni oraz inni pracownicy ochrony zdrowia z łatwością będą mogli nauczyć się umiejętności związanych z utrzymaniem drożności dróg oddechowych oraz doskonalić się w tym zakresie.
Książka ma na celu nie tylko dostarczenie praktycznych wskazówek dotyczących udrożniania dróg oddechowych, ale także promowanie świadomości i umiejętności podejmowania właściwych decyzji w Państwa codziennej pracy.
- Autorzy: Tomasz Zaborowski
- Format: 168x237mm
- Objętość: 232
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2023
- Wydawca: ELAMED
Rozdział 1
Prawne aspekty dotyczące udzielania pomocy oraz możliwości zabezpieczania dróg oddechowych poszkodowanego przez świadków zdarzenia, ratowników oraz ratowników medycznych
Rozdział 2
Anatomia dróg oddechowych
Rozdział 3
Trudne drogi oddechowe
Rozdział 4
Metody bezprzyrządowe, podstawowe rękoczyny
4.1. Pozycja bezpieczna
4.2. Odgięcie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy (tzw. rękoczyn czoło-żuchwa)
4.3. Rękoczyn wysunięcia żuchwy (tzw. manewr Esmarcha, chwyt pistoletowy)
4.4. Ciało obce w drogach oddechowych – algorytm FBAO (ang. Foreign Body Airway Obstruction)
Rozdział 5
Metody podstawowe, nadgłośniowe
5.1. Odsysanie dróg oddechowych za pomocą ssaka
5.2. Rurka ustno-gardłowa (U-G)
5.3. Rurka nosowo-gardłowa (N-G)
Rozdział 6
Metody alternatywne, nadgłośniowe
6.1. Maska krtaniowa (LMA – Laryngeal Mask)
6.2. Maska krtaniowa (I-GEL)
6.3. Rurka krtaniowa (LT – Laryngeal Tube)
Rozdział 7
Metody zaawansowane, podgłośniowe
7.1. Intubacja dotchawicza
7.2. Konikopunkcja
7.3. Konikotomia