-
Bóle głowy patofizjologia diagnostyka leczenie
Wysyłka w ciągu | 2 - 5 dni roboczych |
Cena przesyłki | 12 |
Dostępność | Mało 9 szt. |
Kod kreskowy | |
EAN | 9788366946644 |
Bóle głowy są częstym objawem, a także poważnym wyzwaniem diagnostycznym dla lekarza. Z uwagi na znaczne rozpowszechnienie wywierają istotne niekorzystne oddziaływanie społeczne i ekonomiczne na systemy ochrony zdrowia. Są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Wiele osób odczuwa je codziennie lub prawie codziennie. Bóle głowy występują we wszystkich grupach wiekowych, w tym u dzieci i młodzieży. Postrzegane są przez chorego jako objaw groźnego procesu chorobowego i zawsze budzą lęk o zdrowie i życie. W wielu przypadkach nawrotowych bólów głowy chorzy leczą się sami, co prowadzi do nadużywania leków i rozwoju polekowych bólów głowy.
Światowa Organizacja Zdrowia promuje szerzenie oświaty zdrowotnej w tym obszarze zarówno wśród personelu medycznego, jak i społeczeństw. W konsekwencji na całym świecie, równie w Polsce, powstają specjalistyczne poradnie dla chorych z bólami głowy i stowarzyszenia chorych na określone rodzaje bólów głowy, np. stowarzyszenia chorych na migrenę czy klasterowy ból głowy.
W naszym kraju w szkoleniu lekarzy i personelu medycznego ważną rolę odgrywa Polskie Towarzystwo Bólów Głowy powołane w 1997 roku z inicjatywy nestora polskiej neurologii i uznanego w świecie specjalisty prof. Antoniego Prusińskiego. Zrzesza ono lekarzy różnych specjalności zajmujących się bólami głowy, prowadzi szkolenia i warsztaty naukowe.
Publikacja dostarcza jak najwięcej informacji praktycznych i z zakresu nauk podstawowych, które służą poznaniu istoty choroby, oraz omawia aktualne kierunki badań nad bólami głowy, a także zasady i metody ich leczenia.
Zalety publikacji:
- nowa klasyfikacja bólów głowy ICHD-3 (przedstawiona w wersji tabelarycznej i omówiona)
- informacje praktyczne i z zakresu nauk podstawowych, które służą poznaniu istoty choroby, oraz omówienie aktualnych kierunków badań nad bólami głowy, a także zasady i metody ich leczenia
- opis i zasady stosowania nowych leków wykorzystywanych w leczeniu migreny: przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko peptydowi CGRP, gepantów i toksyny botulinowej, zaktualizowane i rozbudowane informacje dotyczące leczenia tryptanami
- opisy metod leczenia interwencyjnego bólów głowy: neurostymulacji, blokad, dekompresji mikronaczyniowej i in.
- Autorzy: Prof. Adam Stępień
- Format: 23.0x16.0cm
- ISBN: 9788366946644
- Objętość: 488
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2024
- Wydawca: Medical Tribune
Wprowadzenie
Bóle głowy w historii medycyny
Bóle głowy jako problem społeczny
Badanie chorego z bólem głowy
Patofizjologia bólu głowy
Podział bólów głowy
Jakość życia chorych z bólem głowy
Bóle głowy uwarunkowane chorobami somatycznymi i psychicznymi
Migrena
Ból głowy typu napięciowego
Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy
Neuralgie i nerwobóle czaszkowe
Objawowe bóle głowy
Piorunujący ból głowy
Przewlekłe bóle głowy
Bóle głowy po urazach i związane z wysiłkiem fizycznym
Kręgopochodny ból głowy
Bóle głowy związane ze zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego
Inne rzadko Występujące pierwotne Bóle głowy
Bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków
Leczenie interwencyjne bólów głowy
Niefarmakologiczne metody leczenia bólów głowy